Przedligowe przygotowania

Jest koniec października, sezon na białostockim lodowisku trwa od ponad miesiąca. Zawodnicy ADH Białystok nie próżnują, trzy razy w tygodniu ciężko trenując po to, by zbudować formę przed zbliżającym się startem II Ligi PZHL.

Ważnym elementem przygotowań będą dwa sparingi kontrolne, które zostaną rozegrane w dniach 7-8 listopada. Tym razem białostoccy działacze zafundowali kibicom nie lada gratkę. Po raz pierwszy w historii białostocka drużyna skrzyżuje kije z ekipą z zagranicy. Na zaproszenie ADH, możliwości gospodarzy przetestuje Trokski Klub Hokejowy „Galvė” (HC Galvė) mający swą siedzibę w litewskim mieście o nazwie Troki, położonym w obwodzie wileńskim. Klub założono w roku 2011, a jego działalność sformalizowano w roku 2014. Obecna kadra składa się z 28 zawodników litewskich. Drużyna trenuje na obiektach w Wilnie i Elektrenach. Litwini mają za sobą występy w XI Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych "Karkonosze 2014", regularnie występują też w lokalnej lidze składającej się głównie z wileńskich drużyn.

Drużyna HC Galvė

Oba mecze na pewno pomogą trenerowi ADH zweryfikować, na jakim etapie są przygotowania do zmagań ligowych i na jakie elementy położyć jeszcze większy nacisk w okresie treningowym przed pierwszym turniejem ligowym. Dla zawodników będzie to okazja do zaprezentowania swoich umiejętności i zawalczenia o miejsce na pokładzie autokaru do Giżycka, w którym to pod koniec listopada rozegrane zostaną pierwsze mecze północno-wschodniej dywizji II Ligi.

W tym momencie warto poruszyć też kwestię spraw organizacyjnych. W związku z uczestnictwem ADH Białystok w rozgrywkach ligowych pod patronatem PZHL, w obecnym sezonie konieczne będzie wyrobienie licencji zawodniczych. Po przeprowadzonych badaniach medycznych i akceptacji trenera, 31-osobowa kadra ADH Białystok zgłoszona do rozgrywek II Ligi PZHL prezentuje się następująco:

Bramkarze: Michał Kulesza, Paweł Wiszowaty;

Obrońcy: Tomasz Baszeń, Łukasz Cybulko, Bogdan Jackowski, Jarosław Mirończuk, Łukasz Kruczkowski, Ivan Kulakouski (Białoruś), Piotr Sołbut, Mateusz Sosnowski,  Marek Stankiewicz, Marek Wojciula, Wojciech Wołosewicz, Gabriel Zimnoch, Paweł  Żmiejko;

Środkowi: Henrik Carlson (Szwecja), Adam Moczydłowski, Maciej Pachocki, Maciej Surowiec, Adam Wojciula;

Skrzydłowi: Wojciech Bielawski, Szymon Czech, Mateusz Jasiński, Radosław Olszewski, Tadeusz Pachocki, Krzysztof Prochacki, Marek Rubaszewski, Kamil Smółko, Stefan Soszka, Jan Tur, Błażej Zimnoch.

Kapitan: Wojciech Wołosewicz
Asystenci Kapitana: Mateusz Jasiński, Tadeusz Pachocki
Trener: Dan Cherry (Stany Zjednoczone)

Trzon drużyny pozostał ten sam, jakkolwiek doszło do kilku zmian. W porównaniu do składu z zeszłego sezonu, w obecnym zestawieniu pojawiło się kilku nowych zawodników z grupy juniorskiej. Największym wzmocnieniem będzie zapewne postać powracającego do drużyny po dłuższej nieobecności studenta Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Henrika Carlsona. Szwed trenuje hokej na lodzie od najmłodszych lat życia, w przeszłości reprezentował barwy drużyny Limhamn Limeburners HC. Największą stratą będzie na pewno brak obrońcy Łukasza Pankiewicza, który zmienił miejsce zamieszkania i nie jest w stanie brać udziału w rozgrywkach. Średnia wieku zgłoszonych zawodników to 28,5 lat.

Henrik Carlson podczas indywidualnej akcji przeciwko drużynie Masters Giżycko w meczu WOŚP 2014


 

Okres przygotowawczy do sezonu ligowego dobiega powoli końca. Poczynając od budowy nowych band z szybami pleksi na białostockim obiekcie w okresie letnim, a kończąc na organizacji meczów kontrolnych z zagraniczną drużyną, ADH Białystok stawia duże kroki w kierunku systematycznego podnoszenia poziomu sportowego i popularyzacji hokeja na lodzie w północno-wschodniej Polsce. Wszyscy sympatycy tej dyscypliny sportu już w następnym tygodniu będą mieli okazję zobaczyć, jak na przebudowanym obiekcie poradzą sobie białostoccy hokeiści. Mecze będzie można obejrzeć na lodowisku BOSiR przy ul. 11 listopada.

Kalendarz:
7.11.2015 g. 21:00 – HC Galvė vs ADH Białystok
8.11.2015 g. 11:00 – HC Galvė vs ADH Białystok
WSTĘP: 5 zł