Inauguracja sezonu 2015/2016

W niedzielę 22 listopada w Mazurskim Centrum Sportów Lodowych w Giżycku, drużyna ADH Białystok zainauguruje kolejny sezon hokejowy. Będzie to już trzecia edycja Północno Wschodniej Ligi Hokeja (PWLH).

 W dotychczasowych występach w tych rozgrywkach nasza ekipa zajęła drugie miejsce (sezon 2013/2014) oraz zwyciężyła (sezon 2014/2015). Po wysiłkach drużyn zrzeszonych w lidze PWLH, w trzecim sezonie patronat nad nią obejmie Polski Związek Hokeja na Lodzie. Struktura rozgrywek i skład uczestników nie zmienią się, natomiast przekształceniu ulegnie forma ligi. PWLH od teraz staje się północno-wschodnim okręgiem II Ligi PZHL. Oznacza to, że zwycięzca nabywa prawo awansu do I Ligi PZHL. Hokeiści występujący w rozgrywkach mają obowiązek posiadania kart zawodniczych, drużyny nabywają prawo do wzmocnienia swoich składów zawodnikami z profesjonalną przeszłością hokejową. Tym samym atrakcyjność oraz poziom sportowy ligi wzrośnie.

Oficjalny plakat wydarzenia

Jak te wszystkie zmiany wpłyną na szanse drużyny ADH Białystok? Będzie na pewno zdecydowanie trudniej, a zarazem ciekawiej, niż w zeszłych latach. Wiemy na pewno, że przeciwnicy się wzmocnią. Wystarczy chociażby wspomnieć o byłym reprezentancie Słowacji Vladimírze Búřilu, któremu zmiana formatu rozgrywek na II Ligę PZHL umożliwi w tym sezonie występy w drużynie Masters Giżycko. Oczywiście "jedna jaskółka wiosny nie czyni", ale w tym roku drużyna z Warmii i Mazur może w końcu być równorzędnym przeciwnikiem dla reszty zespołów. Doświadczony Słowak na pewno swoją obecnością na lodzie znacząco wspomoże Mastersów. Do relatywnie niewielkich zmian doszło w drużynie STH Siedlce. Zespół w większości składa się z tych samych solidnych zawodników, którzy występowali w zeszłych latach. Potencjalnym wzmocnieniem siedlczan może okazać się w tym roku kilku zawodników z Mińska Mazowieckiego, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w II lidze w barwach STH. Dużą niewiadomą jest drużyna Orłów Warszawa. Można domniemywać, że wykorzystując swe stołeczne kontakty, będą mieli w składzie kilku ciekawych zawodników z przeszłością w innych klubach z Warszawy. Podobna sytuacja, jak w drużynie z Warszawy będzie też mieć zapewne miejsce w kadrze Lublina, która ma chyba najbardziej poukładaną ekipę ze wszystkich rywali ADH Białystok. Z doświadczeniem byłego zawodowego hokeisty Krzysztofa Krauze, młodzieńczym zapałem znakomicie punktującego w zeszłym sezonie Jakuba Stworowskiego oraz dodatkowym wsparciem z zewnątrz, drużyna z Lublina będzie murowanym faworytem do awansu.

Drużyna LHT Lublin - jeden z faworytów północno-wschodniego okręgu II Ligi

Foto: Kamil Klimaszewski

Jeśli chodzi o białostocką drużynę, to personalnym wzmocnieniem będzie na pewno postać Henrika Carlsona, który udowodnił swoją wartość w ostatnich meczach sparingowych z solidną drużyną HC Galvė, strzelając Litwinom w obu meczach aż 5 bramek. Wyróżniającą się postacią w okresie przygotowawczym był też obrońca Łukasz Cybulko, który powrócił do drużyny po wieloletniej przerwie. Zawodnik ten powinien wypełnić lukę po Łukaszu Pankiewiczu. Pod nieobecność kontuzjowanego Michała Kuleszy z Legii Warszawa wypożyczono bramkarza Krzysztofa Gutkowskiego. Poza wymienionymi hokeistami o sile drużyny będą stanowić te same nazwiska, co w poprzednich latach, ale nie tylko one. Na lodzie ekipa ADH Białystok to przede wszystkim synonim poświęcenia i ambitnej walki o krążek do ostatniej kropli potu. Atmosfera w drużynie jest znakomita, zawodnicy wiedzą na co ich stać i mają ten sam cel, co w zeszłym sezonie - wygrać ponownie ligę. Jeśli drużynę ominie plaga kontuzji i w każdym meczu zespół da z siebie wszystko, to powinno być dobrze. Na pewno żaden przeciwnik nie zostanie zlekceważony - zadba o to przede wszystkim trener Dan Cherry.

Czy również sezon 2015/2016 będzie tak udany dla ADH Białystok, jak poprzedni?

Foto: Kamil Klimaszewski

Pomimo absencji kilku czołowych zawodników i rozgrywania dwóch meczów pod rząd, nasza drużyna jedzie w niedzielę do Giżycka z nastawieniem zdobycia 6 punktów. Czy cel zostanie zrealizowany, przekonamy się późnym popołudniem 22 listopada.

Harmonogram I Turnieju północno-wschodniego okręgu II Ligi PZHL (Giżycko, 22.11.2015r):
 
Masters Giżycko - Orły Warszawa (godz. 11:30)
Orły Warszawa - ADH Białystok (godz. 13:15)
Masters Giżycko - ADH Białystok (godz. 14:45)