Podsumowanie roku 2015

Kolejny rok dobiega końca i jest to odpowiednia chwila na krótkie podsumowanie. Kolejne 365 dni minęło w bardzo szybkim tempie, a to co się wydarzyło w ciągu tego okresu czasu bez wątpienia zapisze się w historii istnienia klubu. Zarówno działacze, jak i zawodnicy mogą być w pełni zadowoleni z tego, co udało się dokonać. Zacznijmy od początku...


Rok 2015 drużyna rozpoczęła od intensywnych treningów przed kolejnym turniejem II Edycji Północno Wschodniej Ligi Hokeja. 21 lutego na siedleckim lodowisku odnieśliśmy dwa cenne ligowe zwycięstwa i podtrzymaliśmy dobrą passę z jesieni zeszłego roku. W pierwszym meczu pokonaliśmy 7:2 drużynę LHT Lublin. Było to najważniejsze zwycięstwo zeszłego sezonu, gdyż wynik tego spotkania zapewnił nam później mistrzostwo w lidze. Stało się tak dzięki korzystniejszemu bilansowi bramkowemu w bezpośrednich starciach z LHT Lublin. Drugi mecz z gospodarzami STH Siedlce również zakończył się zwycięstwem ADH Białystok 7:5 i do Białegostoku wracaliśmy z kompletem punktów.

W drodze na mecze do Siedlec - Białystok dn. 21.02.2015 r. godz. 5:00

Foto: Wojciech Wołosewicz

Kolejne ważne zwycięstwa ligowe drużyna odniosła na własnym obiekcie 8 marca. W pierwszym meczu nie daliśmy szans drużynie Orłów Warszawa pokonując pewnie stołeczną ekipę 8:0. W drugim spotkaniu udało się pokonać Masters Giżycko 6:1. Po sześciu spotkaniach w ramach ligi PWLH udało się zgromadzić komplet 18 punktów i objąć pozycję lidera. Do końca sezonu pozostały już tylko dwa mecze.

Radość po zwycięstwach z Orłami Warszawa oraz Masters Giżycko - Białystok dn. 8.03.2015 r.

Foto: Marek Rubaszewski


Dwa tygodnie później odbył się finałowy turniej II Edycji PWLH. Tak jak to było w roku poprzednim, w obecnym sezonie gospodarzem był również obiekt BOSiR i nikt w drużynie nie myślał o innym możliwym scenariuszu, jak triumf w lidze na swoim terenie i przed własną publicznością. Zwycięstwo w pierwszym meczu z LHT Lublin zapewniało nam mistrzostwo jednak tak się nie stało. Drużyna z Lublina wygrała pewnie 4:0 i była to pierwsza porażka ADH Białystok w sezonie 2014/2015. Ostatni mecz z STH Siedlce musiał zakończyć się naszym zwycięstwem i tak też się stało. Wygrana 4:1 sprawiła, że dzięki korzystniejszemu bilansowi w bezpośrednich spotkaniach z LHT Lublin, przy identycznym dorobku punktowym, wywalczyliśmy mistrzostwo w drugiej odsłonie PWLH. To czego nie udało się dokonać w roku 2014 teraz stało się faktem. Radość była tym większa, że medale i puchar za pierwsze miejsce odbieraliśmy na białostockiej tafli. Nikt w drużynie nie spodziewał się, że za niespełna 3 tygodnie ten sukces zostanie przyćmiony jeszcze większym osiągnięciem.

ADH Białystok - mistrz PWLH w sezonie 2014/2015

Foto: Kamil Klimaszewski


Sezon 2014/2015 kończyliśmy udziałem w Mistrzostwach Polski Amatorów II Dywizji, które odbyły się W dniach 9-11 kwietnia w Krynicy-Zdrój. Był to debiutancki start ADH Białystok i tak naprawdę nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. W fazie grupowej rywalami ADH były znacznie bardziej doświadczone drużyny Sielca Sosnowiec oraz Zagłębia Sosnowiec (spadkowicze z Dywizji I) oraz dobrze nam znana drużyna LHT Lublin. Po zwycięstwach 3:2 z LHT Lublin i 8:2 z Zagłębiem II Sosnowiec oraz porażce z faworyzowanym Sielcem Sosnowiec 1:2 rozgrywki grupowe niespodziewanie ADH Białystok zakończyło na II pozycji, która dawała awans do kolejnej rundy. W fazie pucharowej po zaciętym spotkaniu ograliśmy najpierw drużynę Warsaw Kings 1:0, a w kolejnej rundzie Katowickie Byki 5:2 i razem z ekipą Sielca Sosnowiec wywalczyliśmy awans do I Dywizji MPA. Był to bez wątpienia największy sukces w historii istnienia ADH Białystok. Niezwykle udany występ na arenie krajowej dał drużynie niesamowitą motywację. Sezon 2014/2015 dobiegł końca, wszyscy mogli być zadowoleni - wygraliśmy ligę oraz MPA II Dywizji w pierwszym, historycznym występie. Przyszedł czas na kilkumiesięczną przerwę podczas której również byliśmy świadkiem ważnego wydarzenia.

ADH Białystok - zwycięzca MPA II Dywizji w sezonie 2014/2015

Foto: Wojciech Wołosewicz


W maju tego roku na lodowisku BOSiR przy ul. 11 listopada rozpoczęły się prace modernizacyjne związane z wymianą starych band i montażem nowych instalacji z szybami pleksi, specjalnie przystosowanych do gry w hokeja. Dzięki naszemu zaangażowaniu w roku 2014 i głosom mieszkańców Białegostoku udało się sfinansować ten projekt, co jest kolejnym tegorocznym sukcesem licznej grupy zapaleńców ze Stowarzyszenia "Białostocki Krążek". Dzięki nowym bandom znacząco poprawiły się warunki do bezpiecznego uprawiania tej dyscypliny sportu. Wszyscy zawodnicy nie mogli doczekać się chwili, gdy ponownie wejdą na lód.

Prace modernizacyjne na białostockim lodowisku

Foto: Mateusz Jasiński


Sezon 2015/2016 rozpoczął się, jak co roku we wrześniu. Po okresie treningów i dwóch sparingowych potyczkach z litewską drużyną HC Galvė zakończonych zwycięstwami ADH Białystok 4:2 oraz 5:2 przyszedł czas na inaugurację ligi - tym razem jako jedna z oficjalnych dywizji II Ligi pod patronatem Polskiego Związku Hokeja Na Lodzie. Zmiana ta dała możliwość wzmocnienia składów wszystkim drużynom poprzez zgłoszenie zawodników grających w przeszłości zawodowo w hokeja i miała na celu wzrost poziomu rozgrywek hokejowych w Północno Wschodniej Polsce. 22 listopada ADH Białystok rozegrało w Giżycku dwa pierwsze mecze ligowe. Zwycięstwa 10:0 z Orłami Warszawa oraz 7:0 z Masters Giżycko stanowiły pierwszy krok na drodze do obrony mistrzostwa z zeszłego sezonu.

ADH Białystok po I serii ligowych spotkań w sezonie 2015/2016- Giżycko dn. 22.11.2015 r.

Foto: radio5.com.pl


Rok 2015 kończył drugi turniej II Ligi PZHL, który odbył się 5 grudnia w Lublinie. W pierwszym spotkaniu, nie bez trudu pokonaliśmy STH Siedlce 2:1. W kolejnym meczu ulegliśmy wyraźnie wzmocnionej drużynie LHT Lublin 4:2. Pierwsza porażka w sezonie na pewno korzystnie podziałała na zawodników i sprawiła, że z jeszcze większą determinacją będziemy starali się wyeliminować mankamenty w naszej grze.

ADH Białystok po II serii spotkań w sezonie 2015/2016 - Lublin dn. 5.12.2015 r.

Foto: LHT Lublin


Podsumowując minione 365 dni trzeba zaznaczyć jedno - był to rok wyjątkowy, prawdopodobnie z największymi osiągnięciami w historii istnienia klubu. Wygrana w lidze, wymarzony debiut na arenie krajowej w MPA, budowa nowych band na obiekcie treningowym, czy w końcu start w II Lidze PZHL są bez wątpienia dowodem na to, że poziom białostockiego hokeja na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco wzrósł. Rok 2016 będzie czasem licznych wyzwań. Obrona mistrzowskiego tytułu, czy start w MPA I Dywizji będą sprawdzianami dla zawodników. Aby odnieść sukces będziemy musieli wspiąć się na wyżyny umiejętności i pokonać kolejne bariery. Również dla działaczy będzie to trudny rok, w którym trzeba będzie sprostać pojawiającym się problemom takim, jak np. rozwój hokeja juniorskiego ADH Białystok. Wiemy nad czym mamy pracować, zatem w Nowym Roku 2016 życzymy sobie wytrwałości w dążeniu do postawionych przed sobą celów, a wszystkim sympatykom pozytywnych emocji podczas oglądania naszych występów. Do zobaczenia na tafli!