II Liga w Białymstoku!

Wkraczamy w decydującą fazę sezonu. Północno-Wschodnia Polska przestaje być białą plamą na mapie hokejowej kraju. To, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, stało się faktem. W niedzielę 28.02.2016 r. po raz pierwszy w historii Podlasia rozegrane zostaną oficjalne mecze pod patronatem Polskiego Związku Hokeja Na Lodzie. Do Białegostoku zawitają dobrze nam znane drużyny Masters Giżycko oraz Orłów Warszawa. Cel jest tylko jeden - zwycięstwa w obu meczach i pościg za liderującą drużyną LHT Lublin.

ADH Białystok do obu spotkań przystąpi praktycznie w najsilniejszym składzie. Do składu po kontuzji wraca skrzydłowy Mateusz Jasiński, ponadto do dyspozycji trenera powinien być dobrze znany naszym rywalom szwedzki napastnik Henrik Carlson, który był nieobecny podczas ligowego turnieju w Lublinie oraz w ostatnich meczach sparingowych z HC Galvė. W okienku transferowym udało się także wzmocnić drużynę walecznym skrzydłowym Maksymilianem Szalem. Cieszy powrót do treningów po kontuzji bramkarza Michała Kuleszy, jednak jego występ w meczach stoi pod znakiem zapytania. Wydaje się, że jedynym poważnym osłabieniem będzie brak lidera pierwszej linii ataku w osobie Tadeusza Pachockiego, który z powodu chwilowych problemów zdrowotnych nie będzie mógł wziąć udziału w obu spotkaniach. Pomimo jego nieobecności oraz ostatnich dwóch wyjazdowych porażek 4:8 i 3:5 w meczach sparingowych z litewskim HC Galvė, nikt w drużynie nie bierze pod uwagę innego scenariusza, jak zdobycie 6 punktów w niedzielę z Masters Giżycko oraz Orłami Warszawa.

Jak drużyna poradzi sobie bez kluczowego napastnika Tadeusza Pachockiego?

Źródło: Kamil Klimaszewski Fotografia

Pierwszy niedzielny mecz rozpocznie się o godz. 11:00. Nasza drużyna podejmie hokeistów Orłów Warszawa, którzy - nie ma co się oszukiwać  - troszeczkę rozczarowują w obecnym sezonie. Pasjonaci hokeja ze stołecznego miasta nie zdobyli do tej pory żadnego punktu. W każdym meczu widać, jak dają z siebie wszystko, bo taki jest charakter tego sportu, jednakże zwyczajnie gra im się nie klei. Zaangażowaniem i zdrowiem pozostawionym na lodzie nie odbiegają od reszty drużyn w stawce, ale niestety wyniki mówią same za siebie - 0 punktów w 6 seriach gier, to nie jest przyzwoity rezultat, tym bardziej że w zeszłym sezonie ekipa ta potrafiła wywalczyć punkty oraz zdobyć zdecydowanie więcej bramek, niż na chwilę obecną. Głównym problemem Warszawian wydaje się być zbyt mała kadra zawodników biorących udział w meczach. Ciężko jest równorzędnie walczyć na lodzie z przeciwnikami - często w dwóch meczach z rzędu bez możliwości odpoczynku - grając na przysłowiowe "dwie piątki". Promykiem nadziei jest postawa w ostatnim turnieju, który odbył się w Siedlcach, gdzie Warszawianie ulegli co prawda STH Siedlce 9:4, ale pokazali, że potrafią wykorzystywać błędy rywala w obronie, aplikując gospodarzom aż 4 bramki.

Solidna ekipa Masters Giżycko powalczy w niedzielę na białostockim lodowisku o kolejne ligowe punkty.

Źródło: Masters Giżycko


Zdecydowanie groźniejszym rywalem jest ekipa Masters Giżycko, z którą przyjdzie nam się zmierzyć o godz. 14:45. Z roku na rok Giżycczanie podnoszą swój poziom sportowy, co udowodnili podczas ostatniego turnieju w Siedlcach pokonując doświadczoną i faworyzowaną ekipę STH na ich terenie 4:1. Każdy, kto był w Siedlcach doskonale wie, jak trudne warunki panują na miejscowym, nie w pełni zakrytym obiekcie. Wynik ten zasługuje na uznanie i na pewno podbuduje drużynę Mastersów przed niedzielnymi spotkaniami. Na uwagę zasługuje też fakt, że Masters Giżycko dwukrotnie pokonało litewskie HC Galvė w sparingach rozegranych w dniach 30-31 stycznia tego roku. Najgroźniejszym zawodnikiem z Giżycka jest bez wątpienia były olimpijczyk z Lillehammer Vladimír Búřil grający na pozycji obrońcy i będący jednocześnie trenerem Masters. Świetna gra w destrukcji, znakomity przegląd pola przy wyprowadzaniu krążka oraz mocne i przede wszystkim celne strzały Słowaka z linii niebieskiej dały się już we znaki niejednej drużynie. Uwagę należy też zwrócić na  dwa ważne ogniwa w ataku Giżycczan w osobach Bartosza Sobieraja oraz Daniela Rockiego. Na niekorzyść zespołu z Giżycka na pewno przemawia to, że będzie grać tego dnia drugi mecz z rzędu - bezpośrednio przed meczem z ADH Białystok o godz. 13:15 Masters podejmują Orły Warszawa.

Oficjalny plakat V turnieju II Ligi Hokeja na Lodzie Dywizji Północno-Wschodniej

Położenie ADH Białystok na obecnym etapie rozgrywek w sezonie 2015/2016 jest inne od zeszłorocznego. Kibice i zawodnicy doskonale pamiętają poprzedni rok, gdy w lidze PWLH drużyna LHT Lublin goniła do samego końca ADH Białystok, by na koniec zrównać się dorobkiem punktowym z ADH. Mistrzostwo zostało w Białymstoku dzięki korzystniejszemu bilansowi bramek w bezpośrednich spotkaniach z naszym największym rywalem. W tym roku sytuacja w tabeli jest podobna, jak przed rokiem, ale z tą różnicą, że tym razem to my gonimy hokeistów z Lublina. Ekipa LHT do tej pory nie przegrała żadnego spotkania i z kompletem punktów jest liderem tabeli Północno-Wschodniej Dywizji 2 Ligi. Ostatnie mecze rozegra 13 marca 2016 na Lodowisku BOSiR w Białymstoku. Jedyną szansą, by zachować szanse na dogonienie lidera jest zdobycie kompletu punktów w nadchodzących meczach z Giżyckiem i Warszawą. Wszystkich sympatyków białostockiego hokeja zapraszamy na nadchodzący turniej i zachęcamy do gorącego dopingu. Wstęp na wszystkie 3 mecze kosztuje jedyne 10 zł.

 

Harmonogram V Turnieju północno-wschodniego okręgu II Ligi PZHL (Białystok, 28.02.2016r):

ADH Białystok - Orły Warszawa (godz. 11:00)

Orły Warszawa - Masters Giżycko (godz. 13:15)

ADH Białystok - Masters Giżycko (godz. 14:45)

 

Aktualna tabela:

                                 M   Z   R   P      BR    BR+/-  PKT

1 LHT Lublin.............6...6...0...0.....50-10....40....18
2 ADH Białystok........4...3...0...1.....21-5 .....16.....9
3 Masters Giżycko....4...2...0...2.....13-16.....-3.....6
4 STH Siedlce..........6...2...0....4.....19-24....-5.....6
5 Orły Warszawa......6...0....0...6......7-55....-48....0

Strona Ligi: http://www.pwlh.pl/

Facebook ADH: https://www.facebook.com/ADH-Bia%C5%82ystok-260137817455410/