OŚWIADCZENIE
Nadszedł czas, by ujawnić to, nad czym pracowaliśmy wszyscy jako drużyna przez cały ostatni rok, a o czym myśleliśmy już od znacznie dłuższego czasu. ADH Białystok zmienia nazwę na Husaria Białystok, ale aby poznać motywy tej decyzji może zacznijmy od początku...
Hokej w Białymstoku zainicjowany został w 2004 roku przez grupę kilku zapaleńców zapewne zafascynowanych w owym czasie Mariuszem Czerkawskim grającym wiele tysięcy kilometrów gdzieś za Oceanem Atlantyckim. To właśnie na początku XXI wieku za sprawą Polaka grającego w najlepszej na świecie lidze hokeja na lodzie, amerykańsko-kanadyjskiej NHL, ludzie mieli okazję zobaczyć w telewizji szybką i efektowną grę, która bezlitośnie karze za błędy oraz wspaniale wynagradza trud i poświęcenie. Grupka oczarowanych hokejem białostoczan mając pod ręką nowo zbudowany obiekt lodowiska przy ul. 11 Listopada, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce tworząc coś, czego w tamtym okresie nie oferował nikt inny w regionie. Treningi hokeja na lodzie mające formę czystej zabawy szybko stały się pasją życia dla wielu osób. W krótkim czasie zapadła decyzja o powołaniu stowarzyszenia sportowego "Białostocki Krążek" i utworzona została Amatorska Drużyna Hokejowa, w skrócie ADH Białystok. Sformalizowanie działalności miało na celu pomoc w załatwieniu wielu spraw organizacyjnych takich, jak np. wynajem lodu, pozyskiwanie środków finansowych na rozwój, organizację meczy, itp. Białostoczanie nie byli pionierami w regionie, bo Supraślanka Supraśl miała swoją sekcję hokeja już w latach 1955-1970, ale ta niestety nie przetrwała próby czasu i dzisiaj stanowi tylko piękne wspomnienie.
Przez wiele lat funkcjonowania ADH Białystok działało prężnie, tworząc od zera struktury hokeja na lodzie w miejscu, gdzie w zasadzie nie było żadnych tradycji. Przez drużynę przewinęło się mnóstwo osób, zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej. Nie sposób tutaj nie wymienić chociażby zawodników z krajów o ugruntowanej pozycji hokeja, gdzie renoma tego sportu jest znacznie wyższa, niż w Polsce. Studenci ze Szwecji, Norwegii, czy Niemiec mieli ogromny wpływ na rozwój białostockiego hokeja. Ludzie Ci z chęcią przekazywali swą wiedzę i świetne umiejętności grupie białostockich pasjonatów. Efekty tej pracy widzimy m.in. w grze dzisiejszej drużyny z Białegostoku.
Zarządzający w ówczesnym czasie białostocką drużyną działacze od początku byli świadomi tego, że w ciągu kilku lat z absolutnie niczego powstał zespół ludzi chcących robić coś więcej, niż tylko treningi we własnym gronie i że istnieją duże przesłanki na dynamiczny rozwój w przyszłości. ADH Białystok nawiązało kontakty z okolicznymi drużynami, co zapoczątkowało wzajemną rywalizację pomiędzy miastami. Białostockie lodowisko stało się areną meczy hokejowych - mieszkańcy miasta po raz pierwszy na własne oczy mogli zobaczyć, jak wygląda gra w hokeja.
Stowarzyszenie idąc dalej za ciosem postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej Hokejowej Ligi Open (HLO) zrzeszającej jedne z najlepszych zespołów amatorskich w kraju. Dwa sezony spędzone w tej lidze były pod względem sportowym głównie pasmem upokarzających porażek, ale jednocześnie okazały się wielkim sukcesem - Białystok był gospodarzem kilku turniejów ligowych i pokazał się przy tym dobrze od strony organizacyjnej. Każdy wiedział, że doświadczenie zdobyte na lodzie i poza lodem dzięki uczestnictwu w HLO, zaprocentuje w przyszłości.
Po dwóch latach zmagań w HLO ADH Białystok postawiło kolejny krok do przodu tworząc Północno-Wschodnią Ligę Hokeja na Lodzie (PWLH), zapraszając do rozgrywek inne drużyny z regionu oraz zatrudniając na stanowisku trenera Amerykanina Dana Cherry'ego, który miał styczność z hokejem od najmłodszych lat swego życia. Po dwóch sezonach oczy na wschodnią ligę skierował Polski Związek Hokeja na Lodzie obejmując swym patronatem rozgrywki ligowe 2015/2016. Stało się jasne, że naturalnym będzie zainicjowanie procesu długotrwałej profesjonalizacji klubów zrzeszonych w ramach północno-wschodniej dywizji II ligi. Wcielenie do PZHL było pierwszym poważnym impulsem do zmiany nazwy drużyny.
W związku z powyższym, mając na uwadze dalszy rozwój oraz dążenie do pełnej profesjonalizacji białostockiego hokeja, zarząd stowarzyszenia Białostocki Krążek podjął decyzję o zmianie nazwy drużyny z ADH Białystok na Husaria Białystok.
Dlaczego akurat Husaria? Ta historyczna formacja polskiej kawalerii, która poprzez swoje epickie zwycięstwa w niejednokrotnie wydawałoby się przegranych starciach, przyczyniła się do ogólnoeuropejskiej sławy, stanowi symbol waleczności, poświęcenia oraz skuteczności, czyli cech, które od samego początku przyświecają ludziom związanym z białostockim hokejem. Chcemy kontynuować to, co zaczęło się 12 lat temu, myślimy o przyszłości i uważamy, że w regionie Podlasia tkwi ogromny potencjał dla rozwoju sportu, który tak bardzo kochamy.
Nowa nazwa ma na celu zwiększenie potencjału marketingowego oraz wzrost rozpoznawalności drużyny i dyscypliny sportowej w regionie. Głęboko wierzymy, że ta zmiana przyniesie wyłącznie same korzyści i jeszcze więcej osób oraz instytucji będzie chciało wesprzeć białostocki hokej. Nowa nazwa i nowe logo to oczywiście nie koniec. De facto jest to dopiero początek drogi ku realizacji naszych marzeń. Przyczynić się może do tego "Mała Husaria", czyli grupa najmłodszych adeptów hokeja, którą utworzyliśmy od obecnego sezonu. Chcemy wychować białostockie pokolenie hokeistów, które przyniesie dumę miastu i regionowi Podlasia, chcemy by hokej na lodzie się rozwijał. Żeby konsekwentnie iść do przodu potrzebujemy też jeszcze większego zaangażowania władz miasta i przede wszystkim Was - mieszkańców Białegostoku! Wspierajcie nas na meczach, rozmawiajcie o hokeju ze swoimi znajomymi, przyjdźcie na trening, przyprowadźcie swoje dzieci! Hokej wciąga jak bagno - nie przekonacie się o tym, dopóki nie spróbujecie.
Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do rozwoju hokeja w Białymstoku, a w szczególności byłym i obecnym: władzom miasta, sponsorom, pracownikom lodowiska, zawodnikom oraz kibicom - bez Was nie byłoby hokeja w Białymstoku.
Zarząd, trenerzy i zawodnicy Husarii Białystok