Białostockie święto hokeja

Emocje po drugoligowym finale już powoli opadły, ale to jeszcze nie koniec pracy. Wszyscy żyjemy 16 edycją Mistrzostw Polski Amatorów (MPA), której w tym roku będziemy gospodarzem. Ideą, która od lat przyświeca mistrzostwom jest popularyzacja hokeja na lodzie o zasięgu ogólnopolskim, a sam turniej jest najbardziej prestiżową tego typu imprezą w kraju. Liczba drużyn biorących udział w rozgrywkach jest tak duża, że zadecydowano o podziale na mistrzostwa dywizji I oraz dywizji II, by jeszcze bardziej wzmóc potrzebę rywalizacji i podnieść poprzeczkę dla uczestników. Formuła rozgrywek opiera się na kilkudniowym turnieju, gdzie najlepsze drużyny z całej Polski, nie posiadające w pełni ukształtowanych profesjonalnych struktur klubowych, zostają podzielone na grupy i grają między sobą mecze o punkty na lodowisku gospodarza imprezy. Po fazie grupowej najlepsze drużyny walczą o mistrzostwo, a najsłabsze o uniknięcie relegacji do niższej dywizji. Każdego roku dwie najlepsze drużyny dywizji II awansują na pierwszy szczebel rozgrywek, podczas gdy dwie najsłabsze ekipy z dywizji I spadają na drugi poziom.

Historia dotychczasowych występów naszej drużyny jest skromna, ale pełna sukcesów. Swoją przygodę z MPA rozpoczęliśmy dwa sezony temu jeszcze w barwach ADH Białystok, gdzie w debiucie na turnieju II dywizji w Krynicy, w przebojowym stylu (5 zwycięstw, 1 porażka) zapewniliśmy sobie awans na najwyższy szczebel rozgrywek. Zeszłoroczny turniej w Bytomiu był dla nas wielką niewiadomą. Chyba wszyscy przeciwnicy skazywali nas na porażkę, jak się jednak okazało bezpodstawnie. Przegraliśmy dwa mecze grupowe (w tym jeden z późniejszym mistrzem, Polonią Bytom), ale wygraliśmy z Cracovią, co zapewniło nam utrzymanie się. W tym roku bogatsi o doświadczenia, występując na własnym obiekcie już jako Husaria Białystok, chcemy powalczyć o wyjście z grupy. Zadanie to nie będzie łatwe, bo losowanie nie było łaskawe i na drodze do celu mamy do pokonania mocnych przeciwników. Los chciał, że ponownie zmierzymy się z ekipą "Pasów" z Krakowa, pozostali rywale to Pionier Tychy oraz drużyna Górali Nowy Targ.

Husaria Białystok

Foto: Husaria Białystok

Ze względu na to, że w MPA nie mogą brać udziału obcokrajowcy oraz zawodnicy, którzy nie ukończyli 18 roku życia, nasz skład z rozgrywek drugoligowych jest troszeczkę okrojony. Na turnieju nie wystąpią wszyscy Białorusini oraz MVP dywizji północno-wschodniej II Ligi PZHL, Szwed Henrik Carlson. Zabraknie również ważnego ogniwa w formacji ataku, Błażeja Zimnocha, któremu brakuje kilku miesięcy do 18-stych urodzin. Mimo tych ubytków trzon drużyny pozostał zachowany i trener Dan Cherry będzie miał do dyspozycji wszystkich pozostałych podstawowych zawodników. Na kilka dni przed turniejem w drużynie nie ma kontuzji i jest pełna mobilizacja do gry na 100%.

Na mistrzostwach zabraknie Błażeja Zimnocha, w turnieju rangi MPA będzie mógł zadebiutować dopiero za rok


Foto: Grzegorz Chuczun

Pierwszy mecz rozegramy we czwartek 6 kwietnia o godz. 16:30, a naszym przeciwnikiem będzie drużyna Pioniera Tychy. W zeszłym roku śląska ekipa przystępowała do zmagań w roli faworyta, broniąc mistrzostwa wywalczonego w roku 2015, ale turniej w Bytomiu zakończyła dopiero na 5-tym miejscu, po niespodziewanej porażce 2:3 w ćwierćfinale z drużyną Goldwell Gdańsk. Tyszanie w czterech ostatnich występach na MPA aż trzykrotnie stawali na podium i po słabszym występie w roku poprzednim, tym razem będą podwójnie zmotywowani, by w Białymstoku zgarnąć mistrzowski puchar. Jest to drużyna o zdecydowanie największym potencjale w naszej grupie, w której w zasadzie każdy z obecnych zawodników miał możliwość trenowania od najmłodszych lat na obiekcie topowego klubu Ekstraligi hokeja - GKS-u Tychy. Wielu hokeistów kadry Pioniera miało to szczęście, że mając po kilka-kilkanaście lat mieli okazję oglądać na żywo poczynania w barwach GKS-u Tychy największej gwiazdy w historii polskiego hokeja, Mariusza Czerkawskiego. Tychy to kolebka polskiego hokeja i z całą pewnością każda drużyna reprezentująca to miasto prezentuje wysoki poziom. Mecz z Husarią będzie pierwszym spotkaniem w historii naszych klubów. Na papierze faworyt jest tylko jeden, ale w zeszłym roku pokazaliśmy już, że potrafimy walczyć, jak równy z równym z teoretycznie silniejszymi drużynami, więc i tym razem postaramy się napsuć krwi wyżej notowanym rywalom.

Pionier Tychy

Foto: Pionier Tychy

W kolejnym meczu kije skrzyżujemy ze znaną nam z poprzednich mistrzostw drużyną Cracovii Kraków. Początek spotkania planowany jest na 7 kwietnia o godz. 10:30. Z "Pasami" mierzyliśmy się w zeszłym roku w Bytomiu. Tamto spotkanie wygraliśmy 5:4, gdzie w pełnym emocjonujących zwrotów meczu każda z drużyn odpowiadała bramką na bramkę. Więcej zimnej krwi zachowaliśmy jednak my i Krakowianie musieli przełknąć gorycz porażki z ówczesnym beniaminkiem. Drużyna Cracovii chyba troszeczkę nas wtedy zlekceważyła i w tym sezonie nie popełni już tego błędu. Los dał przeciwnikom szansę na rewanż, ale my postaramy się kontynuować zwycięską passę. Ten mecz będzie miał ogromne znaczenie dla układu tabeli. Po drugiej kolejce wyjaśni się, czy w tym roku powalczymy o coś więcej, niż tylko utrzymanie w dywizji I.

Cracovia Amatorzy

Foto: Cracovia Amatorzy

Ostatni mecz w grupie rozegramy z ekipą AKH Górali Nowy Targ w piątek 7 kwietnia o godz. 21:45. Drużyna ta występuje w cyklu MPA od sezonu 2007/2008. W zeszłym roku na turnieju w Bytomiu zajęła bardzo wysokie 4-te miejsce ogrywając w ćwierćfinale naszego ówczesnego grupowego rywala, drużynę Vikings Oświęcim 2:1. Podobnie, jak w przypadku Pioniera, lokalna ekstraligowa drużyna Podhala Nowy Targ stanowi o sile i tradycjach tego sportu w regionie i na pewno ma to swoje przełożenie na poziom ogrania zawodników wywodzących się z tamtych stron naszego kraju. Nigdy nie mieliśmy okazji grać z drużyną Górali i pierwsze nasze spotkanie zapowiada się bardzo interesująco. Jeśli chcemy myśleć o awansie to trzeba będzie powalczyć z Góralami o pełną pulę.

AKH Górale Nowy Targ

Foto: Górale Nowy Targ

Turniej zapowiada się dla nas niezwykle intensywnie, ale wydaje się, że jesteśmy do niego kondycyjnie przygotowani. W ciągu dwóch dni rozegramy 3 mecze z bardzo dobrymi, ogranymi drużynami, w których nie wystąpimy w roli faworyta. Ciężko w tej chwili realnie oceniać szanse, ale zawodnicy i trener czują, że są możliwości na wyjście z grupy. Turniej gramy na własnym obiekcie, przed swoimi kibicami i jesteśmy pełni optymizmu. Jeśli całą drużyną zagramy na takim poziomie, jak w ostatnim ligowym meczu z LHT Lublin, to wszystko się może zdarzyć. Doskonale wiemy, że nie ma drużyn nie do pokonania, na turnieju bardzo często liczy się dyspozycja dnia, a ci którzy nas w ostatnich latach zlekceważyli niejednokrotnie zjeżdżali z lodu ze spuszczonymi głowami. Nie pozostaje nic innego, jak w tym momencie zaprosić wszystkich białostoczan do aktywnego uczestnictwa w tej imprezie i trzymania kciuków za białostocki hokej. Liczymy na wasz gorący doping!

Terminarz meczów Husarii Białystok (Lodowisko BOSiR ul. 11 listopada):

6.04.2017 (godz. 16:45)
HUSARIA BIAŁYSTOK - Pionier Tychy

7.04.2017 (godz. 10:30)
HUSARIA BIAŁYSTOK - Cracovia Amatorzy

7.04.2017 (godz. 21:45)
HUSARIA BIAŁYSTOK - AKH Górale Nowy Targ


WSTĘP NA WSZYSTKIE MECZE TURNIEJU JEST BEZPŁATNY.

Oficjalna strona 16 MPA
http://www.16mpa.pl/

Oficjalny fanpage 16 MPA
https://www.facebook.com/16MPA/

Oficjalny fanpage Husarii Białystok
https://www.facebook.com/hokejbialystok/