ADH powstała z inicjatywy kilkunastu zapaleńców jazdy na łyżwach.
Zwykłe sesje na ślizgawce zaczęły być nudne i monotonne, więc postanowili po godzinach spróbować sił w hokeju. Za własne pieniądze wynajęli lodowisko i kupili pierwsze kije – satysfakcja była nie do opisania, więc takie spotkania zaczęły odbywać się regularnie (z początku raz na 2 tygodnie). Te treningi otworzyły pierwszy rozdział w historii Białostockiego hokeja na lodzie. Było to w lutym 2004r.
Wówczas nikt nie spodziewał się takiego rozwoju. W kolejnym sezonie zaczęli kompletować podstawowy sprzęt, złożyli się na komplet ochraniaczy dla bramkarza, zbudowali prowizoryczne bramki, zamontowali zabezpieczenia wokół band… słowem wszystko robili na własną rękę i za własne pieniądze.
Pierwszy mecz (w Lublinie) zakończył się porażką 27:3, ale zamiast poddawać się, dało im to „kopniaka”, aby wziąć się porządnie za treningi. „Zapaleńcy jazdy na łyżwach” podorastali i zaczęli myśleć o przyszłości drużyny – w rezultacie: zaczęli wygrywać pierwsze mecze, coraz więcej drużyn chciało przyjechać do Białegostoku i sprawdzić się z podlaską szkołą hokeja, a na trybunach Białostockiego lodowiska zasiadały ogromne tłumy.
Na początku przeciwnikami ADH Białystok były drużyny amatorskie z Lublina, Warszawy i Siedlec.
Do grona przeciwników powoli dołączały takie miasta jak Gdańsk, Gdynia, Sopot, Nowy Targ.
W roku 2010 z inicjatywy Ireneusza Małachowskiego, przedstawiciela Bydgoskiego Hokeja, zawiązała się Hokejowa Liga OPEN, która zrzeszała wszystkie drużyny o poziomie półprofesjonalnym, które wyrażały chęć gry w regularnych rozgrywkach. Celem takiego przedsięwzięcia było rozwiązanie podstawowego problemu, jakim było brak sformalizowanego systemu rozgrywek, który zobowiązywałby drużyny do stawienia się w wyznaczonym miejscu i czasie do podjęcia rywalizacji.
W celu obniżenia kosztów, rozgrywki przyjęły formę turniejów. Pomysłodawcą był Marcin Radziszewski - przedstawiciel Białostockiej ekipy, który do dnia dzisiejszego pracuje przy harmonogramie rozgrywek ustalając terminy, miejsca i skład turniejów.
W międzyczasie barwy ADH Białystok reprezentowali zawodnicy ze Skandynawii, dzięki którym poziom białostockiej szkoły hokeja wzrósł kilkukrotnie. Byli to: Gustav Lund (Szwecja), Kjønås Didrik (Norwegia), Martin Isberg, Robin Juhlin (Szwecja) oraz Martin Kopietz (Niemcy). Od roku 2012 barwy ADH Białystok reprezentuje niezwykle utalentowany zawodnik Henrik Carlson (Szwecja).
W planach jest poszerzanie działalności rozwojowych drużyny, przede wszystkim popularyzacja hokeja na lodzie wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców miasta Białegostoku, propagowanie zdrowego trybu życia oraz dążenie do najwyższego poziomu umiejętności.
Najnowsza historia Białostockiego to sezon 2013/14. ADH zajęło drugie miejsce w Północno-Wschodniej Lidze Hokeja tocząc boje z Masters Giżycko, Icemen Mińsk Mazowiecki oraz STH Siedlce. Ostatecznie nasi hokeiści zdobyli taką samą liczbę punktów co zwycięsca - STH Siedlce. O drugim miejscu zaważył wynik bezpośredniego meczu, który nasi zawodnicy przegrali 3:6.
W sezonie 2014/15 do ligi przyłączyła się mocna i doświadczona drużyna LHT Lublin z którą białostoccy hokeiści toczyli bój do ostatniego meczu o tytuł Mistrza Ligi sezonu 2014/15. Ostatecznie zawodnicy ADH Białystok wygrali rywalizację i zdobyli złote medale Północno-Wschodniej Ligi Hokeja Na Lodzie sezonu 2014/15.
Husaria Białystok
II Liga PZHL 2019/2020